Sicil Affı 2018 Hakkında Tüm Merak Edilenler

2018 Kredi Sicil Affı konusu bankacılık konusunda en çok merak edilen konulardan.. Milyonlarca vatandaşımızın elinde olmayan nedenlerle kara listeye girdiği ve bu nedenle de yıllarca kredi kullanamadığı göze alındığında Kara Liste Affı olarak bilinen Banka Sicil Affı 2018 yılı için neredeyse bir zorunluluk. 2018 yılı içerisinde Kredi Sicil Affına ilişkin çalışmalar yapılacağı ve affın çıkarılabileceği konusundaki duyumlar artarken bu konuya ilişkin net ve resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

2018 Yılında Kara Liste Affı Çıkacak mı?

Kara Liste Affı olarak da bilinen bankaların daha önce ödeme güçlüğü çekmiş kişilere kredi ve kredi kartı vermemesi durumunun kaldırılması konusunda toplumda ciddi bir talep olduğu muhakkak. Ancak bu konu henüz netlik kazanmış ve yasalaşmış değil. Ekonomi kurmaylarının konu üzerinde çalıştıkları ve ekonomiye olumlu ya da olumsuz katkıları konusunda bir sonuca ulaştıklarında bizleri bilgilendireceklerini biliyoruz.

Kredi Sicil Affı Çıkmalı mı?

Kredi Sicil Affı konusunda ekonomistler ikiye bölünmüş durumda açıkçası. Böyle bir affın yasalaşarak halk arasında Kırmızı Çizgi Yemiş kişilere kredi kullanmanın önünün açılmasının ekonomiyi ciddi anlamda canlandıracağı muhakkak. Ancak bu durumda oldukça iyi durumda olan bankacılık sektörümüzün sıkıntılar yaşayacağı, bu kişilerin tekrar borçlarını ödememeleri durumunda mali tablolarda bozulmalar olacağını öne sürenler de var.

Aslında her iki yorum da doğru. Sonuç olarak ödeme alışkanlığı konusunda olumsuz izlenimler veren pek çok vatandaşımızın yine aynı hataları yaparak ödemelerinde sıkıntı yaşayabilecekleri muhakkak. Ancak istenmeyen nedenlerle bir kez sıkıntı yaşamış ancak durumunu düzeltmiş olan vatandaşlarımızın da alacakları kredilerle ekonomiye canlılık verecekleri ve ödemelerini de düzenli yapabilecekleri bir diğer ihtimal.

Halkımız da bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir grup yaptık bir hata ya da bir kez zor duruma düştük ama artık her şey eskisi gibi değil derken, bir grup vatandaşımız da bankalardan kredileri alıp sorumsuzca harcayan ancak ödemelerini düşünmeyen, icradan korkmayan, zaten mal varlığı olmayan bu insanlara tekrar kredi kullandırmak ekonomik bir intihar olur yorumunu yapıyor. Bu konuda yorum ve takdir siz değerli ziyaretçilerimizin.

Kredi Sicil Affı’nın Yasal Boyutu

Banka Sicil Affı çıkarmak konusunun yasal zemini de tartışa konusu elbette. Devlet kanun düzenlemesi yaparak Merkez Bankası’nın Kara Liste Kayıtları’nı silebilir. Ancak bu kayıtların silinmesi bankaların bu kişilere kredi vereceği anlamı taşımıyor. Bankalar artık KKB yani Kredi Kayıt Bürosu adlı kendi kuruluşları ile de kişilerin ödeme alışkanlıklarına ilişkin bilgileri tutuyor. Bu durumda bankalar kredi sorgulamalarında bu kişilerin daha önce sorunlu olduklarını görecekler ve istemeleri halinde yine kredi onayı vermeyecekler.

Kanunen bankaların bu kişilere kredi onayı vereceksiniz gibi bir zorlama ile karşı karşıya kalması da mümkün değil. Geçen yıl çıkarılan tavsiye kararına pek çok banka uymadı ve yeni bir tavsiye kararına da uymasını beklemek çok ümit verici değil.

Kredi Sicil Affı konusunda daha detaylı bilgiler almak için BU sitedeki 2018’de Kredi Sicil Affı Çıkacak mı? başlıklı yazıyı inceleyebilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sicil Affı 2018 Hakkında Tüm Merak Edilenler (6 Yorum)

  1. benim geçmişte 4 tane icralık dosyam vardı gecen 3 ayda hepsini kapattım ama kredi bana çıkmıyor nedeni halen bankalar dosyalarımı görmesi ne zaman silinir

  2. Madem bankalar kb den takip ediyor,bu haber niye? Defolup gitsinler. Iyı günümde herkes iyi. Kötü gün dostu lazım.

  3. Aslında sicil affı cıksa cok iyi ol ben de zamanında ödeme yapamadım ama şükür şimdi durumu düzeltim ama kredi çekemiyorum mal varlığımda ama nakite ihtiyaç var

  4. Sicil affı mutlaka çıkmalı kredi borcunu odemek isteyipte odeyebilecek olanlara bankalardan tekrar kredi cekmek şansı verilmelidir

  5. Kredi sicil affı kesinlikle gelmeli. Esnafa yaptığınız nefes kredisi hibeler vs Lee var. Onlar bir nebze olsun rahatladım arkadaşlar. Biz yeniden kredi kullanabilirsek bu kredileri yurt dışına çıkarmaya ağız. Yine burada ekonomi canlandı biz rahatlığa yalım diye kullanacağız. Kesinlikle en kısa zamanda çıkmalı.