Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır ? Son dönemde devlet eski yardımların yanında pek çok sosyal yardımı da hayata geçirdi. Geçtiğimiz günlerde ilk 1000 TL yardımlar dağıtıldı. Kısa zamanda ikinci 1000 TL yardımların da başlayacağı bilgileri geliyor. İçerisinde bulunduğumuz dönemde işini kaybedenler, geliri olmayanlar bu yardımlara başvurabiliyor. Peki bu yardım başvuruları nasıl yapılır? 1000 TL yardım başvurusu ya da 500 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? İşte sosyal yardımlara ilişkin tüm merak edilenler..

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sosyal yardım parası nasıl alınır, nereye başvurulur? Sosyal yardım parası ne kadar 2020 ? İşte merak ettiğiniz tüm o soruların cevapları..

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz de koronavirüs salgını ile mücadelesini hız kesmeden sürdürüyor. Covid-19 olarak da adlandırılan yeni tip korona virüs sebebi ile yüz binlerce iş yeri, esnaf ve sanatkâr ticari faaliyetlerini geçici olarak sonlandırmak zorunda kaldı. Başta günlük ücretli çalışanlar olmak üzere oldukça fazla sayıda çalışan kısa çalışma ödeneğinden de yararlanamadığı için ya işsiz kaldı ya da ücretsiz izne çıkarıldı. Öte yandan düzenli bir geliri bulunmayan veya hiç geliri olmayan muhtaç durumdaki vatandaşlarımızın sayısı daha da arttı.

Bu konuda hızla harekete geçen hükümet ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza 1000 TL para destek sağlanacağını duyurdu. Bu destekten ilk etapta 2 milyondan fazla hane faydalandı. Hâl böyle olunca sosyal yardım ve destek almak isteyen çok sayıda kişi de yardım başvurularını merak etmeye başladı.

1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Hükümet tarafından hayata geçirilen 1000 TL yardım için daha önce sosyal yardımlardan yararlananların herhangi bir yere başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. Daha önce ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alanlara 1000 TL tutarlı yardımlar da otomatik olarak gönderilecek. Ancak yeni yardıma muhtaç hale gelenler bu yardımlardan yararlanmak için ilçe kaymakamlıklarında bulunan ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler. Lütfen başvuru için kimliğinizi yanınızda bulundurunuz.

Gıda ve Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla aile yardımı adı altında ihtiyaç hâlinde yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlarından faydalanmak için resmi ikametgahınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Başvuru sırasında kimliğinizi yanınızda bulundurmalısınız.

Başvuru yapanlardan hane içinde kişi başına düşen geliri 701,32 Lira ‘dan (net asgari ücretin 3 ‘te birinden az) daha düşük geliri olanlara aile yardımları yapılmaktadır.

Vefa Destek Gruplarına Başvuru

Özellikle 60 yaş üstünde olanlar ve evinden çıkacak durumda olmayanlar gıda ya da acil önemli ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 112 numaralı telefonu arayarak Vefa sosyal destek gruplarından yardım isteyebilirler.

Vefa sosyal destek grupları sizin ücretini vermeniz şartı ile dilediğiniz alışverişleri yaparak size getirebilmektedir. Ayrıca özellikle gıda konusunda parası olmayanlar da acil ihtiyaçlarını Vefa Destek Gruplarından talep edebiliyorlar. Bu durumda size sağlanacak gıda ürünlerinin bedeli devletin yetkili organları tarafından karşılanabilmektedir.

Elektrik Tüketim Desteği (Elektrik Yardımı) Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bu vakıflardan düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere yapılmaktadır. Bu konuda herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp, hak sahiplerini gösterir liste her ay Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Bütünleşik Sosyal Yardımlar Bilgi (BSYB) Sistemi üzerinden hazırlanmaktadır.

Hak sahibinin T.C. Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterli bulunmaktadır. Buna göre; 1 – 2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı ödeme yapılmaktadır.

Bu yardımlardan faydalanamayan resmî ikametgâhının bulunduğu İl / İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvuda bulunabilir. Başvuru üzerine; hane içinde kişi başına düşen geliri 701,32 TL’den (net asgari ücretin 1/3’ünden) daha düşük geliri olanlara belirtilen destek sağlanabilir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Yardım Başvurusu Yaptım ama Bana Bir Bilgi Gelmedi

Başvurunuza ilişkin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerekli incelemeler ve hane ziyareti gerçekleştirilir. Bu bilgiler ışığında yardım başvurunuz Mütevelli Heyetine sunulur. Mütevelli Heyet toplantısı neticesinde yardım başvurunuza ilişkin verilen karar tarafınıza iletilir. Yardım başvurusunun alınıp, incelemelerin değerlendirilerek başvurunuza ilişkin karar alınması süreci anılan vakıfların çalışma prensiplerine göre farklılık göstermekle birlikte talebinize ilişkin olarak uzun süredir cevap alamamanız durumunda konuyla ilgili olarak ikamet ettiğiniz Valiliğe/Kaymakamlığa şikâyet edebilirsiniz.

Şikâyete ilişkin cevabın gecikmesi durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yaptığınız başvuruyu, başvurunuza ilişkin şikayetinizi içeren bir dilekçe ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘na başvurmanız durumunda da gerekli inceleme Bakanlık tarafından yapılmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın