Teb Bankası İyi Tarım Uygulamaları Kredisi Ne İşe Yarar?

İyi tarım uygulamalarına ilişkin yönetmelik kapsamında bankaların yaptığı kredi kampanyalarından çiftçiler başta olmak üzere tarım kooperatifleri ve bu ürünleri müteşebbis ünvanı ile üreten, işleyen, ambalajlayan, etiketleyen ve/veya pazarlayan gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilir. İyi tarım uygulamalarının tanımı ilgili yönetmelikte çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden yapılan sürdürülebilir tarım faaliyetleri olarak yapılmaktadır. Bu faaliyetlerin izlenebilir olması ve doğal kaynakların korunması ise sertifikalandırılmak için aranan en önemli ön koşullar arasında yer alıyor.

İyi tarım uygulamaları yaptığına dair gerekli kurumlara başvuru ile kayıt olan ve üretimlerinin uygunluğunu sertifikalandıran üreticiler iyi tarım uygulamaları kapsamında üreticiler olarak kabul edilmektedir.

TEB Bankası iyi tarım uygulamaları kredileri çiftçilerin işletme nakdi ihtiyaçlarını karşılamak üzere işletme kredileri kapsamında kullandırılmaktadır. Proje finansmanı ve/veya belli bir mal ya da hizmetin alımı ön koşulu aranmamakta, fatura ya da buna benzer herhangi bir belge talep edilmemektedir. İşletme giderlerini döndürmek için nakit ihtiyacı olan ve piyasa kredilerine göre daha düşük faizli olan tarımsal kredi faiz oranları ile birlikte uygun vade yapısından faydalanmak isteyen tarım üreticileri için en ideal kredi tipi olarak kabul edilmektedir.

İyi Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

 

İyi tarım kredisi alabilmek için ilgili yönetmelik şartlarına uygun olarak üretim yapan tüm gerçek ve tüzel kişiler TEB Bankası iyi tarım uygulamaları kredisi için bankanın şubelerine başvuru yapabilirler.  Uygunluklarını yetkili makamlara başvurarak onaylatan tüm üretici ve müteşebbislerin başvurabileceği kredi 12 aya kadar vade ile kullandırılmaktadır.

Teb tarım kredisi faiz oranları vade yapısına ve piyasa koşullarına uygun olarak başvuru yapıldığında belirlenmektedir.

İyi Tarım Uygulaması Kredilerine Başvuru Nasıl Yapılır?

 

TEB Bankası şubelerine gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapılabilmektedir. Banka kredi limitini onayladığı takdirde imzalanacak GKS ile kredi kullandırımı yapılmaktadır. Başvuru esnasında bankaya verilmesi gereken evraklar ekteki gibidir;

 

 

1) Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi

2) Nüfus Cüzdan fotokopisi

3) İkametgâh senedi

4) Tapu fotokopileri

5) İşletme tescil belgesi

6) İyi tarım uygulamaları sertifikası

 

Vade ve Ödeme Planı Nasıldır?

 

Kredi onaylandıktan sonra hesaplara kesintiye uğramaksızın yatırılmaktadır. Maksimum vade olarak 12 aya kadar kredi veren banka geri ödeme planını ise 3 ay da bir faiz ve maksimum 12 ay sonra anapara ödemesi olarak talep etmektedir.

Verilen teminata ve kredibiliteye göre faiz ödemesinin anapara ile birlikte vade sonunda yapılabilmesi de mümkün olabilmektedir. Başvuru ile birlikte değerlendirilip karar sürecinde vade ve geri ödeme planı çıkarılarak başvuru sahiplerine bildirim yapılmaktadır.

 

 

Kredi değerlendirme süreci başvuru yoğunluğu ve istenen başvuru evrakları ile birlikte gerektiğinde talep edilen ek evrakların tam olması koşulu ile 15 gün ile 1 ay içerisinde neticelendirilmektedir.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın