Üniversiteden Yeni Mezun Olanların Finansal Geleceklerini Planlamalarının 5 Yolu

Öğrenci Kredinizi Ödemek

Öğrenci kredisi, üniversitede eğitim gören öğrencilere verilmekte olup, diğer tüm krediler gibi ödenmesi gereken bir kredi türüdür. Öğrenci kredisi, eğitim dönemi içerisinde öğrenciye düzenli bir şekilde nakit sağlar ve öğrenim süresi sonunda ödenir. Bu sebeple öğrenci kredisi birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu tür bir kredinin mezuniyet sonrası parça parça da olsa ödenmesi gereklidir. Aksi takdirde faizlerin eklenmesi sonucunda borç artacak ve ödeme daha da zorlaşacaktır. Bu sebeple mezuniyet sonrası işe başlayınca maaşınızın bir bölümünü öğrenci kredisi ödemelerine ayırmalısınız.

Kazancınızla Doğru Bütçeyi Yapabilmek

Üniversiteden mezun olup çalışmaya başladıktan sonra gelir gider dengesini kurmak finansal açıdan sağlıklı olabilmenin ana unsurudur. Kısa bir dönem içerisinde taşınma veya evlenme gibi büyük bir harcama gerekliliğiniz yoksa kredi talebi öncesi ve kredi kartınızın taksitlerine sarılmadan önce, kazancınıza göre öncelikle temel ihtiyaçlarınızı tespit edin. Bütçenizi doğru belirleme alışkanlığı finansal geleceğinizin parlak olması açısından önemlidir.

Kredi Skoru Oluşturabilmek

Kredi skoru, kredi kullanıldıkça ortaya çıkan ve bazı unsurların etkisiyle değişen bir skordur. Kredi skoru, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarında meydana gelen hareketlerden etkilenmektedir. Kredi taleplerinizin kabul edilmesi için yüksek bir kredi skoruna sahip olmanız gerekir. Üniversiteden mezun olduktan sonra kredi skorunu yükseltmek adına, örneğin kredi kartınızın borcunu zamanında ödeme alışkanlığına sahip olursanız, ileriki zamanlarda yüksek meblağlı konut kredisi çekmeniz gerektiğinde rahat edersiniz.

Acil Durum Birikimi Yapmak

Birikim yapma alışkanlığı her yaşta olumlu bir davranış şeklidir. Küçük yaşlarda harçlık alınmaya başlandığı andan itibaren kazanılması gereken bir meziyettir. Bu sebeple okul mezuniyeti sonrası kazandığınız maaşlarınızdan az miktar da olsa bir kenara koymayı ihmal etmeyin. Biriken paranızı bir banka hesabında değerlendirebilir, günlük faizler kazanabilir ve dilediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Emeklilik Planınızın Olması

Üniversite mezuniyeti sonrası emekliliği düşünmek için erkenmiş gibi gelebilir fakat aslında tam da vaktidir. İyi bir yaşam standardına sahip olabilmek ve emekliliğinizde rahat yaşayabilmeniz için gençlik döneminizde plan yapmanız zorunludur. ( BES) Bireysel Emeklilik Sistemi her ay dilediğiniz miktarlarda para yatırmanıza olanak sağlar. Böylece emeklilik döneminde elinize yüklü miktarda para geçmesini sağlar. BES paranızı önden çekebilirsiniz fakat emeklilik yaşınızı doldurduğunuzda %25 devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Yaşamınızın herhangi bir safhasında kredi veya kredi kartı borçlarınız çoğalırsa veya birikim planlarınızı oluşturmadan acil nakit ihtiyacı duyarsanız panik yapmadan acil kredi veren bankalardan kredi birleştirme ve yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi ve yapılandırma ile ilgili en uygun seçeneği tercih ederek, sadece tek bir bankaya tek bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın