VakıfBank Çeyiz Hesabı ile Birikim Yapın

Özellikle gençleri birikime teşvik etmek ve yuva kurarken yaşayabilecekleri maddi sıkıntıları bir nebze de olsa rahatlatmak amacıyla düzenlenmiş bir uygulama olup, Çeyiz Hesabı açtıran gençlere birikimlerinin belli bir yüzdesi oranında devlet katkısı sunan bir hesap türüdür. Çeyiz Hesabına yapılacak devlet katkısı ile ilgili yönetmelik 16 Aralık 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Türkiye’nin öncü bankalarından Vakıfbank da gençlere verdiği desteği bu alanda da göstererek Vakıfbank Çeyiz Hesabı uygulamasını başlatmıştır.

Kimler Çeyiz Hesabı Açtırabilir?

Çeyiz Hesabı açtırmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya mavi kart (*) sahibi olmak gerekmektedir. Reşit (18 yaşından büyük) bireylerin hesap açtırdıkları tarihte en fazla 24 yaşında ve hiç evlenmemiş olmaları şarttır. 18 yaşından küçük ve reşit olmayan çocuklar için ise velileri Çeyiz Hesabı açtırabilir. Bu şartlara haiz olmanız durumunda hemen en yakın Vakıfbank Şubesi’ne giderek Vakıfbank Çeyiz Hesabı açtırabilir ve biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TL cinsinden açılan Çeyiz Hesabı’nın minimum vadesi 3 yıldır. Hesabın açıldığı tarihte yatırılacak tutar Çeyiz Hesabı Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde belirtilen ve her yıl güncellenen üst sınır tutarından yüksek olamaz. (Bu rakam 2017 yılı için 16,443.56 TL olarak belirlenmiştir.) Her ay veya 3 ayda bir düzenli olarak Çeyiz Hesabı’na para yatırılması gereklidir. Dilerseniz Vakıfbank’a vereceğiniz otomatik ödeme talimatıyla aylık veya 3 aylık dönemlerde Çeyiz Hesabı’na yatırmanız gereken tutarı aksaklık olmaksızın aktarabilirsiniz. Vadesi süresince hesaptaki birikimleriniz Vakıfbank Çeyiz Hesabı için belirlenen cari faiz oranından değerlendirilir.

Sadece bir Çeyiz Hesabı açabilir ve bir bankadaki Çeyiz Hesabınızı başka bir bankaya taşıyamazsınız. Açacağınız Çeyiz Hesabı başka biriyle ortak bir hesap olamaz.

Çeyiz Hesabı’na yapılan devlet katkısını hak edilebilmeniz için: Evlilik tarihinizden önce en az 3 yıl süresiyle bu hesaba düzenli ödeme göndermiş olmanız ve ilk evliliğinizi 27 yaşından önce yapmanız gereklidir. Hesaptaki birikiminizi devletin katkı payı ile birlikte almak üzere; evlilik tarihinizi takiben 6 ay içinde, ilk evliliğiniz olduğuna dair İl/ İlçe Nüfus Müdürlüklerinden alacağınız belge ve resmi Evlenme Cüzdanınız ile birlikte Vakıfbank Şubesi’ne müracaat etmeniz beklenir. Ödenecek devlet katkısı, Çeyiz Hesabınızda evlenme tarihiniz itibariyle birikmiş olan tutar üzerinden hesaplanır. Yapılan hesaplamanın neticesinde, devlet katkılı birikimiz en geç 2 ay içinde tarafınıza ödenir.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı hakkında daha detaylı bilgi almak, birikiminizin nasıl değerlendirileceğini ve güncel devlet katkısı oranlarını öğrenmek üzere Vakıfbank şubelerine uğrayabilirsiniz.

(*) Mavi Kart: Doğuştan Türk vatandaşı olup, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin izniyle bir takım özel neden ve gerekçelerle vatandaşlıktan çıkan Türklere verilen bir karttır.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın