VakıfBank’tan Kredi Garanti Fonu (KGF) Teminatlı Kredi Seçenekleri

2016’nın ikinci yarısından itibaren yaşanan gelişmeler Türkiye’de büyük firmaları, KOBİ’leri ve mikro işletmeleri zor bir sürece sokmuştur. Bunun neticesinde bu firma ve işletmeler yeni yatırımlara girişememiş, hatta ayakta kalmakta bile zorlanmıştır. Bu noktada misyonu; büyük ya da küçük tüm işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve böylelikle ülkemizin büyüme ve kalkınmasına destek sağlamak olan Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye girmiştir. Türkiye’nin önde gelen bankalarından Vakıfbank da, KGF ile protokol imzalayarak, çeşitli büyüklükteki işletmelere KGF teminatlı kredi imkanı sunmaya başlayarak, ekonominin belkemiği olan reel sektörü desteklemeye devam etmiştir.

Bu zor süreçten etkilenip, işletme ve yatırım finansmanına ihtiyacı olan ancak kredi kullanımında teminat sıkıntısı yaşayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için Vakıfbank Kredi Garanti Fonu (KGF) Teminatlı Kredi seçenekleri sunmuştur. KOBİ’lere sunulan KGF destekli bu kredi seçenekleri Kredi Garanti Fonu’nun mevzuatına göre farklı vade ve tutarlarda olmaktadır.

Vakıfbank KGF Kefaletli Kredilerde Kefalet Çeşitleri

Vakıfbank’ın KGF Kefaletli olarak kullandırdığı kredilerin kefaleti iki türli olmaktadır. Bunlardan birincisi “Kredi Garanti Fonu Özkaynak Kefaletleri”, ikincisi ise “Hazine Müsteşarlığı Fonu Destekli Kefaletler” dir.

Kredi Garanti Fonu Özkaynak Kefaletlerinin Koşulları Nelerdir?

KOBİ’ler, serbest meslek mensupları, KOBİ vasfındaki esnaf ve sanatkarlar, arsa ve konut yapı kooperatifleri dışındaki kooperatifler, çiftçiler ve tarımsal işletmeler, KGF’nin kendi özkaynaklarından verdiği kefaletten faydalanabilmektedir. Vakıfbank KGF Özkaynak Kefaletli kredilerini, diğer KOBİ kredilerinde olduğu gibi İşletme Kredisi veya Yatırım Kredisi olarak kullandırabilmektedir. İşletme kredilerinde en uzun vade 60 ay olup, ödemesiz dönem maksimum 1 yıldır. Yatırım kredilerinde ise en uzun vade 84 ay olup, ödemesiz dönem maksimum 2 yıla çıkmaktadır. İlgili kredi başvurusunda bulunan işletmeler, KGF’nin kefaleti tahsis etmesinden itibaren 1 yıl içinde Vakıfbank KGF Kefaletli Krediyi kullanmak durumundadır. KGF, Özkaynak Kefaletli olarak kullandırılan banka kredisine maksimum % 80 oranında kefalet vermektedir.

Bankaların istediği nitelikteki teminatı olmadığından finansman sağlayamayan KOBİ’ler, KOBİ olsun olmasın tüm ihracatçılar ve seyahat acenteleri, havayolu işletmeleri, turizm işletmeleri vb gibi KOBİ dışı işletmeler, KGF Hazine Müsteşarlığı Fonu destekli kefaletten yararlanabilmektedir. Vakıfbank KGF Hazine Kefaletli kredilerini de İşletme Kredisi veya Yatırım Kredisi olarak tahsis edebilmektedir. Hazine Kefaletli İşletme Kredi’lerinin vadesi en uzun 5 yıl olup, ödemesiz dönem maksimum 1 yıl iken, Yatırım Kredilerinde vade en uzun 10 yıl olmakta, ödemesiz dönem ise azami 3 yıla çıkmaktadır. KGF’nin Hazine Fonu Kefaletli olarak kullandırdığı kredilerde azami kefalet oranı ihracatçılar için % 100 iken, KOBİ’ler için %90, KOBİ dışı işletmeler için ise %85’tir.

Vakıfbank KGF Teminatlı Kredi seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak üzere KOBİ / Ticari nitelikli bir Vakıfbank şubesine uğrayabilir, detaylı bilgi aldıktan soran size uygun KGF Kefaletli krediye başvurabilirsiniz. Kredi başvurunuz öncelikle Vakıfbank tarafından değerlendirilecek olup, uygun bulunursa KGF’nin de kefalet onayı vermesinden sonra işleme alınarak krediniz kullandırılacaktır.

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın