Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘tan vatandaşa 3 aylık maaş desteği müjdesi geldi. Bakan Albayrak, Kısa Çalışma Ödeneği ile 3 ay maaş desteği verileceğini ifade ederek, “Tüm firmaları, çalışanları için ‘ ücretsiz izin ‘ yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. İşte kısa çalışma ödeneğine ilişkin tüm merak edilenler…

Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yürürlüğe giren Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde yer alan destekle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan kişilere 3 ay maaş desteği verileceğinin açıklayan Berat Albayrak, tüm firmaları bu ödeneğe başvurmaya çağırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği vereceğiz. Tüm firmaları, çalışanları için “ücretsiz izin” yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz.”

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Şartları

Kısa çalışma ödeneği yeniden düzenlendi. Buna göre; işçinin kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Kimler Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilir ?

İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Koronavirüsü salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 31 Mart 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın