Yargıtay “Kredi Masrafları Bankaya Ait” Dedi

Yargıtay geçtiğimiz günlerde emsal bir karara imza atarak kredi masrafında geri ödeme tartışmalarına noktayı koydu. Özel bir bankadan ticari kredi alan bir vatandaştan dosya masraf ücreti alan bankayı müşteri tüketici hakem heyetine şikâyet etti. Tüketici hakem heyeti, ticari krediden alınan masrafın iadesine karar verdi. Banka, dava açıp ödediği paranın iadesini istedi. Yargıtay bankanın dava açıp ödediği masrafı alamayacağına hükmetti.

Yargıtay, tüketici kredilerinde ve ticari kredilerde bankaların aldıkları dosya masrafları aleyhine verdiği kararlara bir yenisini daha ekledi. Yargıtay, verdiği bu kararla kredi masrafında geri ödeme tartışmasını noktalamış oldu. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, verdiği emsal kararla, bankanın ödediği masrafı dava açıp geri alamayacağına hükmetti.

Banka İçin Kötü, Tüketici İçin İyi Haber

Hatay’ın Samandağ ilçesinde ikamet eden Özlem G. Adlı vatandaş, özel bir bankadan ticari kredi kullandı. Kredi kullanırken banka, özlem G’den ‘kredi masrafı’ adı altında 878 lira 88 kuruş aldı. Özlem G. de kredi kullandıktan sonra alınan masrafın iptali için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Tüketici Hakem Heyeti, bankanın aldığı masrafın Özlem G. ye iadesine karar verdi. Banka, Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği kararın ardından Yargıtay’ın yolunu tuttu.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, özel bankanın kesinleşen tüketici hakem heyeti kararı üzerine ödediği 878 lira 88 kuruşluk kredi masrafını geri almak için açtığı davanın kabul edilmesine ilişkin kararı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma itirazı üzerine oybirliği ile bozdu.

Bankalar Dava Açamayacak

Yargıtay’ın bu kararı üzerine bankalar artık, “kredi masrafı” adı altında aldıkları ve tüketici hakem heyeti kararlarıyla iade ettikleri paraları almak için istirdat davası (geri isteme) açamayacaklar.

Yargıtay, verdiği emsal kararla bankalara istirdat davası yolunu kapadı. Davalı tüketici de davacı özel bankadan aldığı kredi masrafını geri ödemekten kurtuldu.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın