Ziraat Bankası Döviz Kredisi Avantajları Nedir?

Döviz Kredisi Nedir?

Döviz kredisi nedir ; ülke dışında faaliyetler gösteren işletmelere; döviz cinsinden geri ödemeli olarak verilen kredi türüdür. Her kredinin olduğu gibi döviz kredisinin de belirli şartları vardır. Döviz kredisinden yararlanmak isteyen işletmeler; ihracat ve ithalat sayılan satış ve teslimat yapması esastır. Döviz kazandıran faaliyetlerde bulunan işletmelerin; kredi başvurularında, yapılması planlanan ihracatı taahhüt etmesi şarttır. Döviz kredileri işletmelere uzun vadede verilen kredi türüdür. İşletmelerin faaliyet konuları farklı olabilir.

Bankalar; ülke sınırları dışında döviz ödemesi gereken faaliyetler gösteren işletmelere kullanabilmesi için döviz, ülke içinde kullanabilmesi için de TL desteği sağlayabilir. Bu şartları sağlamayan işletmelere kredi verilmesi mümkün değildir.

En Büyük Risk Döviz Kuru :

Döviz kuru riski; dövizde meydana gelen iniş ve çıkışları kapsar. Belirsizlik ortamında işletmenin finansal durumuna zarar verebilir. Döviz kredilerinde bu durum kontrol altına alınmıştır. Krediyle üstlenilen yükümlülük; kur değişinden sonra yerine getirildiği için kur riski ortadan kalkar. Uluslararası kuruluşların özellikle bu döviz kuru sebebiyle kaybetme ve kazanma oranı değişiklik göstermekte ve döviz kurundaki hareketlilik sebebiyle büyük dalgalanmalar yaşanmaktadır.

Döviz kuru risklerini en aza indirmek için işletmenin bazı maliyetlere katlanması gerekmektedir. Döviz kuru riskini azaltma konusunda döviz kurlarını önceden tahmin edebilmenin büyük bir önemi vardır. İşletmeler artan ya da azalan döviz kurlarını profesyonel ekonomik kaynaklardan faydalanarak takip ettikleri gibi kendileri de belirlemeye çalışırlar. Bazı işletmeler ise bu konuda çok da bir uygulama yapmadan işi oluruna bırakma yolunda ilerlemeyi seçmişlerdir.

 

 

Döviz Kurlarını Nasıl Takip Edebilirim?

Ziraat bankası döviz kuru kredisi avantajları arasında döviz kurlarını takip ettiren sistemi yer alıyor. Döviz kurlarını takip etmenin daha önce de bahsettiğimiz üzere profesyonel ekonomektrik kanalları olduğu gibi bankaların döviz kredilerinden faydalanan ve döviz kurlarına bağlı olan müşterilerine hazırladığı döviz kuru sayfaları da vardır. Bu sayfalardan birine sahip olan Ziraat Bankasının döviz kuru sayfasından hareketlenmeleri takip edebilir, buna yönelik olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın Döviz Kredisinde Sundukları Avantajlar :

 

 

Ziraat Bankası; işletmelerin planladıkları ihracat öncesi finansman desteği sağlamayı amaçlamıştır. Banka döviz kredisini; azami 24 ay vadeli sunarken işletme tercihen dövize endeksli spot krediden de yararlanabilirler. Dövize endeksli spot kredilerinde ihracat taahhütü şart değildir.

Ziraat Bankası Döviz Kredisi’nden yararlanmak isteyen işletmelerden ihracat taahhüdünü şart koşmuştur. Bu taahhüdü yerine getirmesi sonrasında vergi ve fon ödemelerinde muhaf  tutar.

Ziraat Bankası Döviz Kredisi’ne işletmeler; Ziraat Bankası şubelerinden gereken belgelerle başvurabilirler.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın