Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisi 2017

İskonto Nedir?

 

Herhangi bir üründe ve mal varlıklarının üzerinde uygulanan indirim sistemine söylenmektedir. Genellikle ticarette bu durum oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Şirketler dahilinde uygulanan senetlerde süresi dolmadan, faizi düşürme sonrasında kalan ödeme şekline istinaden uygulanan başka bir kredi seçeneğidir. Kurallara uyulduğu takdirde eşyanın bedeli dahilinde uygulanan bir indirimdir.

İştira Nedir?

 

 

İştiranın Türkçe karşılığı yani sözlükte yer verilen anlamı satın almadır. Banka çevresinde ise içinde yer verilen senetlerin satın alınmalarına denmektedir. Senedin vergisi yok edilerek ve senedin dolma süresine kadar olan bedellerin ödenerek banka tarafından satın alınmasına denilmektedir.

Kurulan şirket ve ya kurumların sunmuş oldukları hizmetlerin devam edebilmesi ve ya daha fazla imkan sağlayabilmek adına her daim destek alma imkanları sağlanmaktadır. Böylesi bir durumda şirketler tarafından en çok tercih edilen ve destek sağlayan krediler arasında İSKONTO ve İştira kredisi bulunmaktadır.

Şirketler arası kolaylık sağlayan borçların hemen ödenmesine karşılık borçlu olan şirket tarafından , süresi belirtilerek senetler yazılmaktadır. Senedi alan kişiler , belirtilen gün dolmadan ödenecek miktarı çekememektedir. Araştırmalar sonucu iskonto ve iştira kredisi veren bankalar belirtilmektedir.

Bankalar tarafından henüz süresi dolmamış senetlere karşılık olarak kişinin nakit harcamalarını karşılamak adına İSKONTO ve iştira kredisi fırsatları sunmaktadır. İSKONTO ve iştira kredileri farklılık göstermektedir. İştira kredisi senedi veren borçlu şirket sahibinin, hangi banka dahilinde çalışıyor ise , o banka ile aynı mevkide bulunmaması sonucu verilen kredi fırsatları arasında yer almaktadır.

Fakat İSKONTO kredisi , vadesi dolmamış senetleri aynı mevkide yer aldığı banka tarafına satma durumunda verilen kredi seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu kredilerden yararlanmak isteyen , yeni kurulmuş ve ya zaten var olan şirketler rahatlıkla başvurabilmektedirler.

Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisinden Faydalanan Şirketlerin , Kredi Dahilinde Gerçekleşen Faydaları Nelerdir?

 

İSKONTO ve iştira kredisinden faydalanmak isteyen şirketler Ziraat Bankası dahilinde başvurularını gerçekleştirmektedirler. Kredilerin amacı yeni kurulan şirketlerde aynı şekilde yararlanabilir. Bazı kişiler ziraat iskonto ve iştira kredisi kapsamında gelişen fırsatları detaylıca araştırmalıdırlar.

 

 

Kredilerin faydası, süresi dolmamış senetlerin erken ödenmesini sağlamaktadır. Bu gibi seçenekler sunularak, şirketlerin en azından belli bir süre zor durumda kalmamalarını sağlamaktadırlar. Ayrıca İSKONTO ve iştira kredileri vergilere de fayda sağlamaktadır. Böyle kredilerden faydalanan kişiler , diğer sunulan kredilere göre daha az faiz oranına sahip olmaktadırlar.

Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisine Nasıl Başvurulur?

 

Bu krediden faydalanmak isteyen şirketlerin yapması gereken durumlar arasında bankalara ellerinde var olan senetleri karşılık olarak vermeleri gerekmektedir.

Bu şekilde şirket sahipleri ödemelerini daha hızlı bir şekilde harekete geçirmektedir. Kredi ilgilileri böylelikle iskonto ve iştira kredisi nasıl alınır sorularına , banka yetkilileri tarafından cevaplar bulmaktadır.

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın