Ziraat Bankası Spot Dövize Endeksli Kredi Nedir?

Spot Kredi Nedir?

Spot kredi; kredinin kullanım esnasında vadesi ve faiz oranı belirlenip, sonrasında bu koşulların değiştirilmediği kredi türüdür. Faiz oranı vade sonuna kadar aynı kalır. Vadesi de değiştirilemez kredilerdir.

Dövize Endeksli Spot Kredi Nedir

 

 

Dövize endeksli spot krediler ; döviz kurlarındaki artışın TL faizleri altında kalmasını öngörerek faiz oranları hesaplanan kredi türüdür. Bu faiz oranı kredinin vade sonuna kadar belli bir oranda sabitlenir ve vade süresi de bellidir. Bunun kredi alacak bireyler için büyük bir avantaj olduğu aşikar, bu açıdan bakıldığı zaman kredi almayı düşünen ve bu konuda kararsız olan bireyler dövize endeksli spot kredilere başvurabilir, bu sayede vadelerini ve faizlerini sabit tutarak harcamalarını ve ödemelerini belirleyebilirler.

Dövize endeksli spot kredilerin vadesi genelikle 3 aya kadar olur ve faiz ödemesi vade sonunda gerçekleştirilir. Kredi hesaplanırken bankanın belirlemiş olduğu faiz oranları uygulanır. Bu faiz oranlarında değişim gözlenmeyeceği için kredi çekmek isteyen vatandaşlar için en uygun olan kredi çeşitlerinden bir tanesi dövize endeksli spot kredidir.

Ziraat Bankası’nın Dövize Endeksli Kredisi/ Dövize Endeksli Spot Kredisi:

Ziraat Bankası’ndan kredi alacak işletmeler; hem dövize endeksli kredide, hem de dövize endeksli spot kredisinde ihracat taahhütnamesi beyan etmek zorunda değildir. Ziraat Bankası her iki krediyi döviz kuru endeksine göre hesaplar.

 

 

Dövize endeksli spot kredi borçlu cari ya da 6 ay vadeye kadar spot olarak hesap açılır ve bu hesaplar borçlandırma amaçlı kullanır. Ziraat Bankası dövize endeksli kredisi; 12 ay vadeli, dövize endeksli spot kredi en fazla 6 ay vadeli verdiği kredi ürünüdür. Ziraat Bankası; işletmeden Döviz Alım Belgesi ya da Döviz Satım Belgesi düzenlemesi istemez.

Bu açıdan bakıldığında da ticari işletmelere sahip bireyler için oldukça cazip olan dövize endeksli spot krediler arasında Ziraat Bankasının avantajları diğer bankalardan ayrılmasını sağlıyor.

Ziraat Bankası’nın Dövize Endeksli Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır ?

Ziraat bankası dövize endeksli spot kredileri almaya karar veren işletmeler veya işletmeye sahip olan kişiler spot başvurularını bizzat kendileri Ziraat Bankası şubelerinden gerekli belgeleri ibraz ederek yapabilecekleri gibi başvuru yoğunluğuna bağlı olarak değişebilecek olan başvuru sonuçlarını da Ziraat Bankası’nın sürekli yenilenen ve müşterilerine daha iyi ve hızlı işlem yapabilmelerini sağlayan mobil bankacılık hizmetleri veya internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak ulaşabilir, başvuru sonucuna göre kredisini kullanabilirler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın