Ziraat’in kampanyasına rekor başvuru

Ziraat Bankası’nın kriz ortamında piyasaları canlandırmak amacıyla başlattığı “Bahar Kampanyası” 2 milyar TL’ye ulaştı.
Açılan her 10 TL krediden 7 lirası tüketiciye gitti…Ziraat Bankası’nın “Bahar Kampanyası” rekor kredi kullanımıyla sonuçlandı. Yaklaşık bir ay yürürlükte kalan kampanya boyunca binlerce vatandaş krize rağmen 2 milyar TL tutarında kredi kullandı. Yetkililer, bankacılık sektöründe bir ay içerisinde bu boyutta fiilen kullandırılan kredi miktarının daha önce yaşanmadığını belirttiler.YÜZDE 70’İ TÜKETİCİ KREDİSİ

Ziraat’in 24 Mart’ta açıkladığı ve nisan ayı sonuna kadar uygulanan kampanya kapsamında tüketici, konut ve taşıt kredilerinin faizlerinde yüksek oranlı indirimler yapılarak krediler cazip hale getirilmişti. Kampanyada en yoğun ilgi yüzde 0.99’luk cazip faiz nedeniyle “tüketici” kredilerine oldu. 2 milyar TL kredinin yaklaşık 1,4 milyar TL’si tüketici, 350 milyon TL’si konut ve yaklaşık 250 milyonu da taşıt kredilerinden oluştu. Böylece Ziraat’in kullandırdığı her 100 lira kredinin 70 lirası tüketici kredilerine gitti.

PAHALI KREDİYİ KAPATTILAR

Kampanya sonuçlarına ilişkin bilgi veren yetkilileri, Ziraat Bankası’ndan düşük faizli tüketici kredisi kullananların ağırlıklı olarak diğer bankalara ait yüksek faizli kredileri kapatmakta kullandıklarını bildirdiler. Yetkililer, “Vatandaş başka bankalardan aylık yüzde 2.04’lere varan oranlarda kredi kullanmıştı. Bahar kampanyası çerçevesinde faizleri aşağı çekince, başka bankalara kredi kartı borcu olan ya da tüketici kredisi borcu olanlar Ziraat’e adeta hücum etti.

Ziraat’ten aldıkları düşük faizli kredileri diğer bankalara yatırıp yüksek faizli kredilerini kapatarak büyük avantaj yakaladılar” dediler. Ziraat, yoğun talep üzerine tüketici kredisini 10 bin TL ile sınırlamıştı. Bu nedenle kredi dağılımında ağırlığın 5 bin ve 10 bin liralık kredilerde oluştuğu belirtildi. Bahar kampanyasıyla tüketici kredileri yüzde 0.99’a konut kredileri yüzde 1.29’a, taşıt kredileri de yüzde 1.19’a kadar çekilmişti.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2009

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın